Ostatnio oceniane wydarzenia

Lotnisko w Świdniku

Jest obecnie rok 2015 a w opisach są dane z roku 2012 -do kitu z takimi aktualizacjami. [Zobacz]

Ceny biletów PKP

tragedia,beznadzieja [Zobacz]

Na czym polega działalność SWKiPR?

przypadkiem w internecie natknełem się na niezależne badania naukowców na temat wyhodowanych przez 50 lat rasach. co się okazało ... [Zobacz]

Gdzie na randkę w Rzeszowie?

Spacer nad Wisłokiem, a po spacerze obowiązkowo CHILITA - super klimat, muzyka na żywo, genialne jedzenie - polecam pizzę! [Zobacz]

Ceny biletów PKP

to jakieś kpiny te infolinie nic tam nie wiedzą do d... z taką obsługą [Zobacz]

Ceny autostrad

Są w Europie drogi, za których korzystanie musimy zapłacić. Są to autostrady i drogi szybkiego ruchu, które łączą bezpośrednio najważniejsze miasta europy. Ceny są różne, zależne od kraju. Dlaczego tak się dzieje i jak wygląda licznik opłat za wjazd na autostradę w poszczególnych państwach?

Opłaty za autostrady pomagają państwom w budowie nowych dróg, które skrócą dystans pomiędzy oddalonymi od siebie miastami i polepszą komfort podróży. Dobrze rozwiniętą sieć autostrad mają m.in. Austria, Włochy i Wielka Brytania. W Austrii, przed wjazdem na autostradę, należy zaopatrzyć się w specjalną winietkę (ok. 78 Euro za roczną dla samochodu osobowego). Nakleja się ją na przednią szybę. Podobnie jest w Czechach i na Węgrzech. We Włoszech opłaty za korzystanie z autostrad wykonuje się dwojako: monetarnie, przy punkcie zjazdowym z autostrady, oraz poprzez TELEPASS, który montujemy na przedniej szybie (punkt wjazdowy na autostradę odczytuje z TELEPASSA dane samochodu, i na adres kierowcy przysyłany jest rachunek).

Należy pamiętać, że opłata za przejazd autostradą dotyczy przejechania tylko pewnego jej odcinka. Niektóre państwa pobierają dodatkowe opłaty za przejazd tunelami (Włochy) i górskimi trasami widokowymi.

Przykładowe opłaty w Europie (ceny dotyczą tylko samochodów osobowych!):
-GRECJA: Ateny – Korynt (E94)  2,90 Euro
-FRANCJA: A1 Paryż - Lille (213 km) 15,00 Euro
-AUSTRIA: A13 autostrada Brenner, cały odcinek 8,oo Euro
-PORTUGALIA: Lizbona – Porto (A1) 0,90 Euro
-CHORWACJA: Zagrzeb – Krapina (A2) 21 Euro

Bezpłatne autostrady znajdują się w Niemczech i Danii (tu jednak płatne są wjazdy na mosty) oraz w Wielkiej Brytanii.
 

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: dziewięć plus osiem (wpisz tylko cyfrę)
Token

 
 

Wasze opinie i komentarze:

Rafał napisał:zgłoś nadużycie:2012-05-14

Ceny na autostradach non stop się zmieniają, więc na podanym w artykule cenniku nie powinniśmy się opierać. Ale ceny rzeczywiście podobne, jeżdżę regularnie do włoch i do szwajcarii, więc mniej więcej tyle to kosztuje.