Ostatnio oceniane wydarzenia

Na czym polega działalność SWKiPR?

to stowarzyszenie to ewidentnie maszynka do zarabiania pieniędzy. Przyjmują wszystkich jak leci bez konkretnych wymogów. Wystarczy ... [Zobacz]

arti2017-04-26
Jak wyczyścić zalaną klawiaturę?

A co mam zrobić jeśli mamy resztki jedzenia w klawiaturze mechanicznej? Pomocy Numpad 0 i Numpad 1 mi nie działa :( [Zobacz]

bbartko62016-11-18
Jak przygotować własny plecak BOB?

Jak nie zdążą projektu Arka wykonać na reaktorami w Czarnobylu, to nie będzie co zbierać z 1/3 ziemi. [Zobacz]

Mariusz2016-07-12
Jak wyrobić paszport?

pelo, jeżeli 10 lat minęło, to nie będziesz musiał dopłacać, bo paszport i tak jest nieważny, możesz spokojnie wyrobić sobie nowy ... [Zobacz]

Karol2015-10-23
Jak wyrobić paszport?

Jesli upłynęło 10 lat od wydania paszportu a ja go zniszczyłem bo byl nieważny to czy będę misia za nowy dok płacić 200%?dodam ze ... [Zobacz]

pelo2015-09-18
Pogoda na długi weekend sierpniowy - ...

Weekend się udał, super pogoda była [Zobacz]

Ola2015-08-20
Najciekawsze skanseny w Polsce

Najfajniejszy skansen jest w Lublinie, teraz tam kręcili sceny do filmu o Wołyniu [Zobacz]

Marcin2015-08-06
Pogoda na długi weekend sierpniowy - ...

Liczę, ze pogoda się sprawdzi, bo akurat 15 sierpnia zaczynam urlop :) [Zobacz]

Majka2015-08-06

Jak wzywać pomocy w górach?

Ubiegłe wakacje były dla ratowników górskich bardzo pracowite. TOPR wyruszał z pomocą ponad 160 razy (średnio dwa-trzy razy dziennie!). Urazom ulgło łącznie 141 osób. Pomoc była możliwa, dzięki umiejętnemu wzywaniu pomocy. Jeśli ruszasz w góry zapamiętaj naszą radę, jak prosić o pomoc po wypadku w górach. Może Ci to uratować życie!

Wróćmy jeszcze do statystyk TOPRu. Raport o minionych wakacjach pojawił się ostatnio na oficjalnej stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: 
- Podczas mijających wakacji ratownicy TOPR udzielili pomocy 169 osobom. 143 turystów obniosło obrażenia, które kwalifikowały ich do wizyty w ambulatorium (lżej lub ciężej ranni). 43 ratowanych zostało przetransportowanych śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala. Niestety doszło też do 5 wypadków śmiertelnych. Ratownicy podjęli  161 działań. W 44 wypadkach wykorzystano toprowski śmigłowiec. Zorganizowano 62 wyprawy ratunkowe, 90 akcji oraz 7 interwencji. Dwukrotnie podjęto działania na prośbę innych służb ( pogotowie Zakopane, GOPR). Spośród  tych działań 155 to wypadki turystyczne, 2 taternickie , 1 jaskiniowy i 3 inne. Najczęstszą przyczyną wypadku był upadek bo aż 52%. Kolejny czynnik to zachorowanie 35% - niepokojacy gwałtowny wzrost na przestrzeni ostatnich kilku lat. Bezpośrednio w działaniach uczestniczyło 649 ratowników przepracowując 1230 godz - brzmi raport TOPRu (źr. topr.pl).

Każda wyprawa w góry (nawet najłatwiejszą trasą), może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Nie życzymy tego nikomu, ale jeśli już się komuś stanie krzywda, musi natychmiast powiadomić o tym służby ratunkowe. Najlepiej jest to zrobić telefonicznie (w niektórych miejscach jest taka możliwość). Numer alarmowy pogotowia górskiego to 601 100 300. ZAWSZE miej ten numer w komórce - nawet, jeżeli nie ruszasz w wysokie partie gór. Pamiętaj, abyś w rozmowie telefonicznej dokładnie opisał co się stało i jak najbardziej precyzyjnie określił miejsce w którym się znajdujesz. Jeśli zgłaszasz wypadek osób trzecich, musisz powiedzieć ilu jest poszkodowanych, w jakim są stanie oraz czy wszyscy są przytomni.

Inną możliwością jest wysłanie posłańca - najbardziej zorganizowanego i niespanikowanego. Najlepiej jest dać mu kartkę z opisem poniesionych szkód, oraz dokładnym opisem miejsca wypadku.

Niestety, wejście w wyższe partie niesie za sobą utratę zasięgu lub zbyt daleką odległość od najbliższego schroniska. Wówczas staramy się znaleźć jak najmniej zalesione miejsce. Wezwanie pomocy może przebiegać dwojako: poprzez sygnał akustyczny lub optyczny. Jak to robić podpowiada GOPR:

- Jakikolwiek sygnał optyczny lub akustyczny powtarzamy 6 razy na minutę (co 10 sekund). Potem następuje minuta przerwy. Odpowiedź o zrozumieniu sygnału to taki sam sygnał, lecz 3 razy na minutę, po czym minuta przerwy - informuje na swojej stronie GOPR.

Poprzez sygnał akustyczny rozumiemy gwizdek. Sygnałem optycznym może być latarka. Warunkiem jest jednak, aby miejsce w którym się znajdujemy było nieosłonięte przez drzewa.

Gdy zauważymy śmigłowiec, staramy się machać rękoma, by zasygnalizować miejsce zdarzenia. Jeśli śmigłowiec nie dotyczy nas, a mimo wszystko ląduje na nasz widok, sygnalizujemy rękoma, że nikt nie potrzebuje pomocy, poprzez umowny znak NO (patrz. zdjęcie poniżej).

źr. obrazka na dole : Podroze24.net

 

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: trzy pomnożyć przez jeden (wpisz tylko cyfrę)
Token

 
 

Wasze opinie i komentarze:

Boniek napisał:zgłoś nadużycie:

Fajnie że powstają takie newsy, bo ludzie w panice nie wiedzą co mają robić. wrzeszczą, miotają się..podeślę to do wszystkich moich znajomych co lubią góry