Mapa Afryki

Kontynent Afryka

Afryka leży po dwóch stronach równika, w większości na półkuli wschodniej. Zajmuje powierzchnię 30,3 mln km/kw, co sprawia, że jest drugim, pod względem wielkości, kontynentem świata.

Od północy oblewają ją wody Morza Śródziemnego, które oddziela ją od Europy , od wschodu graniczy z Azją i Oceanem Indyjskim, a na zachodzie oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego.

Państwa w Afryce: Algeria, Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga (dawniej Zair), Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Jemen, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Suazi, Sudan, Tanzania, Togo, Tunezja, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia i Zimbabwe.

Afryka Środkowa znajduje się pod wpływem klimatu równikowego. Strefa pustynna na północy obejmuje Saharę, pustynie Namib, Karru i częściowo Kalahari. Północne i południowe krańce kontynentu znajdują się w zasięgu klimatu podzwrotnikowego z suchym i gorącym latem oraz łagodną i deszczową zimą.

Afrykę zamieszkuje 810 mln ludzi, co stanowi ponad 12% ludności świata. Jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem na świecie - ludność miejska stanowi tylko 34%. Największymi miastami są: Kair, Kinszasa i Aleksandria.