Ostatnio oceniane wydarzenia

Na czym polega działalność SWKiPR?

to stowarzyszenie to ewidentnie maszynka do zarabiania pieniędzy. Przyjmują wszystkich jak leci bez konkretnych wymogów. Wystarczy ... [Zobacz]

arti2017-04-26
Jak wyczyścić zalaną klawiaturę?

A co mam zrobić jeśli mamy resztki jedzenia w klawiaturze mechanicznej? Pomocy Numpad 0 i Numpad 1 mi nie działa :( [Zobacz]

bbartko62016-11-18
Jak przygotować własny plecak BOB?

Jak nie zdążą projektu Arka wykonać na reaktorami w Czarnobylu, to nie będzie co zbierać z 1/3 ziemi. [Zobacz]

Mariusz2016-07-12
Jak wyrobić paszport?

pelo, jeżeli 10 lat minęło, to nie będziesz musiał dopłacać, bo paszport i tak jest nieważny, możesz spokojnie wyrobić sobie nowy ... [Zobacz]

Karol2015-10-23
Jak wyrobić paszport?

Jesli upłynęło 10 lat od wydania paszportu a ja go zniszczyłem bo byl nieważny to czy będę misia za nowy dok płacić 200%?dodam ze ... [Zobacz]

pelo2015-09-18
Pogoda na długi weekend sierpniowy - ...

Weekend się udał, super pogoda była [Zobacz]

Ola2015-08-20
Najciekawsze skanseny w Polsce

Najfajniejszy skansen jest w Lublinie, teraz tam kręcili sceny do filmu o Wołyniu [Zobacz]

Marcin2015-08-06
Pogoda na długi weekend sierpniowy - ...

Liczę, ze pogoda się sprawdzi, bo akurat 15 sierpnia zaczynam urlop :) [Zobacz]

Majka2015-08-06

Najciekawsze zabytki kolejnictwa w Polsce

Historia kolejnictwa sięga XIX wieku, kiedy to w Anglii zaczęto wykorzystywać pociągi do przewożenia składu kopalnianego i bydła. Niedlugo później kolej została wykorzystana do przewożenia ludności oraz maszyn i twoarów. Pierwszy pociąg w Polsce ruszył w 1842 z Wrocławia do Oławy. Od tamtej pory kolej wkroczyła na nowe ścieżki historii, gdzie przez wiele lat służyła jako jeden z najważniejszych środków transportu. Przebieg tej historii oglądać możemy w muzeach kolejnictwa.

Miłośnicy kolei w Polsce nie mogą być rozczarowani, gdyż łącznie w naszym kraju funkcjonuje ponad 50 instytucji, które oficjalnie wystawiają zabytki kolejnictwa i udostępniają je do zwiedzania. My zachęcamy was do odwiedzenia najciekawszych (naszym zdaniem):
1. Bieszczadzka Kolej Leśna - turyści mają okazję przejażdżki dawną ciuchcią oraz poznania jest historii w tym regionie.
2. Ełcka Kolej Wąskotorowa -  wybudowana w latach 1910-1917 Ełcka uznana została za cenny zabytek kultury technicznej. 
3. Górnośląska Kolej Wąskotorowa
4. Kolej Leśna w Hajnówce - celem budowy kolei była eksploatacja lasów Białowieskich oraz zapewnienie transportu ściętych drzew do tartaku. Budowę rozpoczęli Niemcy w 1916 r., którzy okupowali te tereny.
5. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji - znajduje się tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. 
6. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - mieści się w budynku byłego Dworca PKP Warszawa Główna Osobowa. Poza prowadzoną na szeroką skalę działalnością naukową, we współpracy z wieloma instytucjami, organizowane są tu liczne imprezy okolicznościowe, oraz wernisaże.
7. Nałęczowska Kolej Dojazdowa - początki kolejki sięgają lat 1892-93, nierozerwalnie związane są z rodem Kleniewskich.
8. Parowozownia w Kościerzynie
9. Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim - w skansenie znajdują się między innymi: miniaturowy wagon osobowy, wagon z pługiem i wagon-cysterna.
10. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp.

źr. Parowozy.pl

 

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: dwa dodać jeden (wpisz tylko cyfrę)
Token