Podobne obiekty

Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelskaul. Nadbystrzycka 38d

ilość: 1
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinieul. Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5

ilość: 0
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinieul. Akademicka 13

ilość: 0
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Katolicki Uniwersytet Lubelskiul. Al. Racławickie 14

ilość: 0

Ostatnio ocenione obiekty

Politechnika Lubelska
Na tle innych uczelni w Lublinie wypada bardzo pozytywnie :) [zobacz]
autor opinii: Paweł 2015-02-24

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
0000000 [zobacz]
autor opinii: Marek 2013-12-27

Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wspaniała uczelnia. Szczególnie polecam studia na kierunku socjologia. Panuje tam rodzinna atmosfera, a ponadto można wiele się ... [zobacz]
autor opinii: studentka UMEDu 2012-08-09

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Najlepsza uczelnia w wawie! przynajmniej jakaś przyszłość po tym jest! i jakie imprezy :DD [zobacz]
autor opinii: Jurek 2012-06-06

Uniwersytet Medyczny w Lublinie - Lublin

dodaj opinię

ocena: 0 / 5, ilość: 0

Kategorie:Szkoły i uczelnie wyższe

Miejscowość:Lublin

Adres:ul. al. Racławicka 1, 20-059

Telefon:(81) 528-84-00

Nauczanie medycyny i farmacji w Lublinie, wiąże się z powstaniem w 1944 roku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Istniejące w UMCS, niemal od chwili jego utworzenia, wydziały: Lekarski (1944) i Farmaceutyczny (1945), w wyniku wydzielenia w 1950 roku z Uniwersytetu, uzyskały autonomię i początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach funkcjonowania przyjęła ostatecznie nazwę Akademii Medycznej. Dziś patronem uczelni jest pierwszy rektor, chirurg profesor Feliks Skubiszewski, a kieruje obecnie Akademią nefrolog profesor Andrzej Książek, jedenasty w jej dziejach Rektor.

Młodzież akademicka rozwija swe zainteresowania w organizacjach samorządowych, studenckim ruchu naukowym, sekcjach sportowych, chórze i - jedynym wśród krajowych uczelni medycznych - Zespole Pieśni i Tańca. Imponującym przykładem działań prospołecznych studentów AM są wzbudzające duże zainteresowanie ludności, prowadzone w ramach promocji zdrowia akcje Rak piersi lepiej zapobiegać niż się bać, Szpital Pluszowego Misia, Jak pomóc bocianowi? oraz organizowane corocznie podczas wakacji, we wsiach i miasteczkach Lubelszczyzny, obozy społeczno-naukowe.

Główny budynek, Collegium Novum, mieści się w centrum miasta przy Al. Racławickich. W centrum Lublina w odległości ok. kilometra mieści się jeszcze Collegium Medicum (przy ul. Radziwiłłowskiej). Większa część budynków znajduje się w północnej części miasta, gdzie wybudowano Miasteczko Akademickie UM, zwane Chodźkowem (od ul. dra Witolda Chodźki). Tam znajdują się m.in. Collegium Pathologicum, Collegium Universum, oraz nowo wybudowane i przeniesione z ul. Staszica Collegium Pharmaceuticum, a także domy studenckie i hala sportowa. W sąsiedniej części miasta, w okolicach Dworca Głównego PKS, mieści się gmach Biblioteki Głównej UM. W maju 2005 roku oddano do użytku nowy budynek Collegium Maius – Collegium Anatomicum. Siedzibę znalazły tam zakłady znajdujące się w dotychczasowym Collegium Maius przy ul. Lubartowskiej (budynek dawnej Jeszywas Chachmej Lublin, zwrócony Gminie Żydowskiej), dotychczasowym Collegium Anatomicum przy ul. Spokojnej (budynek zwrócony KUL), jak również część zakładów z Collegium Novum i budynku przy ul. Chodźki 6.

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Ocena:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Token